Wpusty pryzmatyczne – do czego są one przeważnie stosowane

Przy projektowaniu urządzeń mechanicznych niejednokrotnie pojawia się konieczność sztywnego połączenia wału z piastą, tak żeby mechanizm przenosił odpowiedni zakres sił. Wykorzystuje się w tych celach najróżniejsze sposoby, a jednym z bardziej popularnych są wpusty pryzmatyczne. Konstrukcja takich wpustów jest stosunkowo łatwa i prosta do zastosowania, a równocześnie daje wysoki poziom skuteczności. Rzecz jasna ważne jest przy tym to, aby całość zostało dokładnie policzone.

Zagwarantuje to odpowiedni poziom wytrzymałości, a jednocześnie sprawi, że całość mechanizmu będzie miała optymalny rozmiar. Podstawowym elementem takiego połączenia jest wpust pryzmatyczny, którego część zostaje umieszczona w rowku wału, a część w piaście. Ten element jest ciasno dopasowany do powierzchni bocznych, lecz nie może być stosowany do centrowania obu elementów.

Pamiętać przy tym należy, że w przeciwieństwie do połączenia klinowego, wpusty nie chronią piasty przed tym, żeby się przesuwała wzdłuż wału. Jeśli zatem potrzebne będzie, żeby elementy się mogły się przesuwać względem siebie, to konieczne będzie zastosowanie dodatkowych zabezpieczeń. W części przypadków wystarczy w zupełności użycie pierścienia oporowego, niejednokrotnie używane są także nakrętki czy tuleje dystansowe. Wpusty pryzmatyczne są dostępne w dużej ilości rozmiarów, dlatego w większości przypadków będzie można dobrać odpowiedni do danego rozwiązania. Wpusty wykonuje się przeważnie ze stali gatunku 45, która zapewnia odpowiednią mechaniczną wytrzymałość, są także dostępne w różnych kształtach.

+Tekst Sponsorowany+

🧾 ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz